- تابلو برق

 تابلو برق جرثقیل سقفی :

در دستگاه‌های جرثقیل سقفی یکی از مهم‌ترین مباحثی که طراح و پیمانکار پروژه باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشد کیفیت طراحی تابلو برق جرثقیل سقفی خواهد بود.  این الکتروموتورها برای تبدیل نیروی الکتریکی به مکانیکی ساخته می‌شوند و می‌توان این انرژی را به‌صورت دوران و خطی منتقل کرد. این ماشین‌های بزرگ و عمدتاً غول‌پیکر مکانیکی در مدل‌های مختلف طراحی می‌شوند. مصرف برق و نیروی الکتریسیته در آن‌ها بسته ‌به ساختاری که دارند متفاوت است. مثل بسیاری از سیستم‌های انتقال قدرت دارای دو نوع تک‌فاز و سه‌فاز هستند.

در مدل تک‌فاز از جریان فاز و نول استفاده شده و در مدل‌های سه‌فاز جریان فاز یک واحد بیشتر است. به‌طورکلی سری‌های سه‌فاز مدار برق جرثقیل سقفی برای مصارف حرفه‌ای‌تر و سنگین‌تر مورداستفاده قرار می‌گیرند. در خطوط تولید، انواع مسیرهای باربری و تعمیرگاه‌ها، سردخانه‌ها و شرکت‌های بزرگ، اجسام سنگین و متعدد زیادی باید در مسیرهای مختلف در طول شبانه‌روز جابه‌جا شوند.

حجم آن بسته به حیطه فعالیت این کارخانه‌ها متفاوت است. این جابه‌جایی‌ها عمدتاً توسط جرثقیل سقفی برقی انجام می‌شوند. چون نه آلودگی دارد و نه سروصدای اضافه و همین‌طور عملکرد آن‌ها بسیار بهینه بوده و در اثر گذر زمان دچار مشکلاتی نظیر خرابی اتصالات و… نمی‌شوند.